„BRAMY SZTUKI” 24 czerwca

wydarzyło się

W myśl idei Fundacji „Sztuka na Bruku”, że sztuka i tworzenie mogą być blisko człowieka, dostępne wprost, na ulicy, 24 czerwca 2011 pojawiliśmy się w bramach podwórek ulicy Piotrkowskiej. 

Przyłączyli się do nas z własnymi projektami,  zaangażowaniem i wspaniałą energią:

 Fundacja ABCXXI-Cała polska czyta dzieciom,

zapraszając przechodniów do zabawy ze słowem, pisania fraszek, warsztatów plastycznych i zabawy z fajerką. 

Warsztaty literackie prowadziły autorki książki "Łódzkie czary-mary" Urszula Kowalska, Joanna Jaworska, Jolanta Jaśkiewicz, Małgorzata Skwarek-Gałęska. Efekty tworzenia i eksperymentowania  z wierszem, który posłużył za bazę wyjściową były bardzo interesujące

Zobacz więcej

Znany łódzki poeta i fraszkopisarz,  Witold Smętkiewicz,  jak się okazało , wie również wszystko o „fajerce”. Uczył chętnych trudnej sztuki „Gonitwy za fajerką”, niezwykle emocjonującej zabawy z  początku XX wieku.

Zobacz więcej

Barbara Baklińska, Koordynator Wojewódzki Fundacji CPCD, pomysłodawczyni i koordynator projektu „Moje ślady”,   skupiała przechodniów wokół zbierania śladów ulicy. Wspólnie odkrywali estetykę artystyczną  Piotrkowskiej, szczegółów na co dzień niedostrzeganych

Zobacz więcej

 

 

Katarzyna de Pietyrog Ilnicka

Autorka warsztatów prowadzonych w ramach Festiwalu Kobiet Progressteron. „Zielarskie tajemnice wiedźm, czarownic, kapłanek i innych mądrych kobiet” , w  TV Toya i TV Meteo  cyklicznie opowiada o ziołach i różnorodnych sposobach ich wykorzystania. Znana łódzka zielarka, w jej artystycznych poszukiwaniach tworzywem stają się zioła i niezwykła  aura towarzysząca wszelkim formom ich przetwarzania. 24 czerwca na ulicy Piotrkowskiej „wyczarowała” „Noc Kupały w przestrzeni miejskiej”, zapraszając do prastarych słowiańskich rytuałów.

Zobacz więcej

 

Harcerze ZHP Chorągiew Łódzka im. Aleksandra Kamińskiego

z  performance „Wyprawa”

Zobacz więcej

 

 

Natalia Albińska, absolwentka UŁ, animatorka kultury zaproponowała przechodniom Piotrkowskiej tworzenie własnych prac plastycznych z dostępnych materiałów , wspólne pisanie  wiersza, malowanie obrazu i  pocztówek w „BRAMIE TWORZENIA”. Wiodącym tematem były … oczywiście BRAMY

Zobacz więcej

 

 

 

Piotr Bielski animator kultury, socjolog i współtwórca Fundacji na Rzecz Kultury Żywej "Białe Gawrony"  wraz z zespołem ludzi tańczących contact improvisation zaproponowali nietypową i niezwykłą formę tańca.

Mieliśmy  okazję  zobaczyć na czym polega taniec improwizowany w kontakcie a także przyłączyć się do grupy tańczących. „Sebek”, przywykły do spacerów po warszawskich ulicach, był zaskoczony  „tacy ludzie, taki taniec, taka energia  i do tego na ulicy, w bramie?!”

Zobacz więcej

 

 

Aneta Bryzek, studentka filologii polskiej, poetka bywająca w CENTAURO, zaproponowała przechodniom warsztaty poetyckie i niecodzienne podejście do prezentacji i odbioru poezji w SUSZARNI POETYCKIEJ. W instalacji aktywnie pomagała Zuza Ogorzewska.  Główną ideą projektu była popularyzacja poezji. Pomiędzy kamienicami można było zobaczyć sznurki a na nich, nie pranie, zawieszone spinaczami, a kartki z wierszami poetów Znalazł się tu cały miszmasz poetycki, począwszy od noblistów- Szymborska, Miłosz,Eliot; klasyków-  Herbert, Szekspir; skończywszy na tych miej docenionych- Wojaczek, Ratoń, Sajnóg, Świetlicki, Plath czy Wiedemann.  Projekt, jak wspomina autorka, „cieszył się wzięciem”. Ludzie podchodzili przyjrzeć się niekonwencjonalnemu suszeniu, każdy mógł znaleźć coś dla siebie,  często zabierając ze sobą kilka wierszy w kieszeni.

Zobacz więcej

 

 

 

 

Kabaret „BETON” -Młodzieżowa grupa kabaretowa działająca przy Młodzieżowym centrum Kultury w Skierniewicach. Występowali m.in. podczas miejskich uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej i Juwenaliów w 2007 roku oraz podczas Zimowej Akcji Kabaretowej w 2008, w obchodach Młodzieżowego Dnia Dziecka. W wydarzeniu Bramy Sztuki wystąpił z własnym programem „Zabawy w kabaret” w składzie: Honorata Woźniak, Piotr Goździk, Piotr Seferyniak, Piotr Kaźmierczak, Igor Meszka.

Kabaret INNY -Grupa kabaretowa, która zawiązała się pod koniec 2008 roku. Programy autorskie: „ Casting – premiera grudzień 2008” oraz  „Na początku był – czerwiec 2010”. Członkowie zespołu współtworzą Zimową Akcję Kabaretową (www.zakfestiwal.pl). Skład grupy: Renata Libera, Adam Mostowski, Mateusz Frąc, Włodzimierz Stefanowicz – klawisze, Michał „Arnold” Milczarek - nagłośnienie.

Zobacz więcej

 

 

Nasz fotograf zarejestrował również niezapowiedzianą, miłą obecność kogoś zapewne znanego łodzianom. Brzmieniem fletów wtórował pląsającym wokół symbolicznego ogniska pani Kasi Ilnickiej, oraz  pokazowi capoeira .

Zobacz więcej

 

 

 

 

 

                            SERDECZNIE WAM DZIĘKUJEMY!

                                             Prezes Fundacji Szuka na Bruku

                                         Katarzyna Tarczyńska

 

 

Copyright © 2008-2011 www.sztukanabruku.pl
design: TDSOFT